Književnost

Umjetnost

Glazba

Film

Fotografija

Edukacije

Poticanje čitanja

Znanost (STEM)

Zabava

Izložbe

Programi prema dobnim skupinama

Književnost

Književni susreti

Knjižnica redovito organizira književne susrete s ciljem predstavljanja autora i poticanja čitanja. Kao čitatelj na taj način dobivaš mogućnost neposredna uvida u svijet omiljenih književnika i njihovih djela, a autoru se pruža prilika da ti osobno predstavi sebe i svoj književni rad. Ti su događaji prilika za dijalog o umjetničkom stvaralaštvu, čitanju, razumijevanju književnosti, idejama i porukama književnih djela, procesu pisanja, životu raznih autora, širim društvenim temama, o onom što te u čitanju potiče na promišljanje, maštanje, putovanje književnim svjetovima te onom što autore u pisanju nadahnjuje i potiče na stvaranje.

U dosadašnjem je radu Knjižnica održala velik broj književnih susreta s nekim od najpoznatijih imena hrvatske književne scene koja su privukla velik broj zaljubljenika u pisanu riječ. Kristian Novak, Zoran Ferić, Ivana Bodrožić, Ivana Šojat, Nebojša Lujanović, Zoran Žmirić, Marina Vujčić i Ivica Ivanišević samo su neki od autora koje su prijatelji knjige i Knjižnice imali priliku upoznati

Takvim ti događajima Knjižnica nastoji približiti književnost i pružiti iskustvo istinskog umjetničkog doživljaja književnih ostvarenja pisaca različitih generacija, stilskih izričaja, tematskih usmjerenja i književnih interesa. Tvoja ti Knjižnica priprema još mnoštvo novih, zanimljivih i inspirativnih druženja s omiljenim piscima. Dođi i ti!

Probudi me!

Program Probudi me! redovna je godišnja književna manifestacija koja se, uživo i online, provodi s ciljem promocije pjesništva i poticanja interpretacije poezije. Namijenjen je svima koji su stariji od 15 godina, a obuhvaća natjecanje u interpretaciji poezije slanjem videosnimke, edukaciju najtalentiranijih interpretatora i nastup kojim se recitatori predstavljaju publici. Program slavi pjesničko stvaralaštvo koje ostaje kao trajna ostavština autora te, kao što je Cesarić poručio u Pjesmi mrtvog pjesnika, vraća u život zaboravljene pjesnike čitanjem njihovih stihova, proživljavanjem njihovih osjećaja, misli i zanosa. Ako si mlad i voliš poeziju, a želiš se usavršiti u scenskom nastupu uz pomoć stručne osobe i javno predstaviti svoje interpretatorsko umijeće, prijavi se i sudjeluj u toj jedinstvenoj manifestaciji! Saznaj više na poveznici.

U okviru programa Probudi me! Gradska knjižnica Požega 2024. godine raspisala je i literarni natječaj za najbolje pjesme koji je namijenjen osobama u dobi od 16 do 30 godina s područja Požeško-slavonske županije. Na taj način Knjižnica potiče pjesničko stvaralaštvo i popularizira pjesničku formu te pruža priliku talentiranim mladim autorima da javno izlože svoje radove. Najbolje pjesme predstavljaju se na izložbi i festivalu recitacije Probudi me! tijekom Mjeseca hrvatske knjige. Prijavi se, pokaži pjesničko umijeće i podijeli svoje stihove s drugima! Više o natječaju pročitaj na poveznici.

Voditeljica: Ivana Redkin, informatorica na Odjelu književnosti

Povratak u Zlatnu dolinu

Povratak u Zlatnu dolinu književna je manifestacija koju je Gradska knjižnica Požega osmislila s ciljem revitalizacije života i djela dječje književnice Zlate Kolarić-Kišur te popularizacije dječje dramske književnosti, a podrazumijeva raspisivanje književnog natječaja za dječji igrokaz na nacionalnoj razini nadahnut stvaralaštvom autorice koja je djetinjstvo i mladenačke dane provela u Požegi. 

Osim natječaja u kojem mogu sudjelovati svi punoljetni autori iz Republike Hrvatske i inozemstva koji pišu hrvatskim jezikom, manifestacija obuhvaća i uprizorenje pobjedničkog igrokaza, gostovanje književnika i stručnjaka u sklopu završne manifestacije te suradnju s kulturnim i obrazovnim ustanovama.

Voditeljica: Dijana Klarić, voditeljica Znanstvenog i studijskog odjela

Više o programu saznaj na poveznici!

Jednominutna priča

Svoju uspješnu suradnju s organizatorima poznatog Hrvatskog festivala jednominutnih filmova Gradska knjižnica Požega proširila je pokretanjem književne manifestacije Jednominutna priča oslanjajući se pritom na temeljnu ideju filmskog festivala – formu od jedne minute. Program podrazumijeva raspisivanje natječaja za jednominutnu priču u kojem mogu sudjelovati svi punoljetni građani Republike Hrvatske. Jednominutna priča kratak je prozni tekst koji se može pročitati u jednoj minuti, a podrazumijeva dužinu teksta od maksimalno 850 znakova s prazninama.

Najuspješnijih 15 priča prema ocjeni Prosudbenog povjerenstva autori imaju priliku pročitati publici na svečanoj manifestaciji u Gradskoj knjižnici Požega uoči održavanja Hrvatskog festivala jednominutnih filmova.

Voditeljica programa: Bernarda Pirović, mag. cult.

Više o programu pročitaj na poveznici!

Književni natječaj „Matko Peić“

U spomen najvažnijem hrvatskom putopiscu 20. stoljeća Matku Peiću, s ciljem poticanja književnog stvaralaštva te popularizacije putopisa kao književne forme, Gradska knjižnica Požega uz potporu Grada Požege raspisala je Književni natječaj za najbolji putopis na hrvatskom jeziku u 2024. godini „Matko Peić“. U natječaju mogu sudjelovati svi punoljetni autori iz Republike Hrvatske te inozemstva koji pišu hrvatskim jezikom. Na taj način Knjižnica i Požega kao rodni grad Matka Peića ističu značaj tog velikog hrvatskog književnika, potiču književno stvaralaštvo i populariziraju putopis kao književnu formu.

Saznaj više na poveznici!

Mjesec hrvatske knjige

Mjesec hrvatske knjige nacionalna je kulturna manifestacija u organizaciji Knjižnica grada Zagreba. Obuhvaća programe na nacionalnoj i lokalnoj razini kojima se nastoji istaknuti važnost knjige, knjižnice i čitanja. Svake je godine posvećen određenoj temi, a održava se od 15. listopada do 15. studenog u knjižnicama diljem Hrvatske. I Gradska knjižnica Požega redovito sudjeluje u obilježavanju te manifestacije s nizom različitih aktivnosti pozivajući te tijekom tih mjesec dana na još intenzivnije čitanje i druženje s knjigom. U ostvarenju raznolikih programa Knjižnica uspješno surađuje sa svim zainteresiranim pojedincima, udrugama i ustanovama. Pridruži nam se!

Noć knjige

Noć knjige još je jedna tradicionalna književna manifestacija koja se obilježava svake godine 23. travnja, na Svjetski dan knjige i autorskih prava, s ciljem poticanja svijesti o važnosti knjige i čitanja. Riječ je o najvećem događaju u tvojoj Knjižnici, noći u kojoj slavimo čaroliju pisanja i radost čitanja. Velik broj posjetitelja, opuštena i dinamična atmosfera, gostovanja književnika, izložbe, predavanja, predstavljanja knjiga, razgovori, pričaonice, nagradne igre, kreativne radionice, kvizovi te brojne druge aktivnosti obilježavaju taj događaj koji okuplja istinske zaljubljenike u knjigu i čitanje. Uspješnost u realizaciji programa Knjižnica ostvaruje i zahvaljujući bliskoj suradnji s drugim ustanovama, udrugama, vanjskim suradnicima i volonterima. Sudjeluj i ti!

Književni susreti za djecu

Knjižnica raznim aktivnostima razvija sklonost i ljubav prema knjizi među svojim najmlađim korisnicima. Važnu ulogu u tome imaju i susreti s omiljenim dječjim piscima kojima se djeci daje prilika za upoznavanje s književnicima i ulazak u svijet književnosti. Knjižnica organizira književne susrete za djecu svih uzrasta, od predškolske do završetka osnovnoškolske dobi, dovodeći pisce koji su im bliski, zanimljivi i privlačni te ih svojim književnim djelom i životnom pričom motiviraju za čitanje. Druženja s književnicima, smisleni i dublji razgovori o djelu i likovima, dojmovima, neposredan doživljaj književnog djela – sve to potiče znatiželju, maštu, izricanje mišljenja, bogaćenje rječnika, poboljšavanje koncentracije i pamćenja djece te stvara dobre preduvjete za čitatelja i u odrasloj dobi. Najmlađi korisnici uživat će u čarobnim trenutcima druženja s najdražim piscima, koja ih očekuju u njihovoj Knjižnici!

Dan žena

Međunarodni dan žena obilježava se 8. ožujka s ciljem posvećivanja posebne pozornosti pripadnicama nježnijeg spola i njihovim postignućima te isticanja važnosti žena u ekonomskom, političkom, društvenom i kulturnom životu. Gradska knjižnica Požega od 2014. godine tradicionalno obilježava taj dan organizacijom posebnog književnog susreta za djelatnice, suradnice ustanove i uzvanice djelatnika. Način je to na koji Knjižnica posebnu pozornost posvećuje ženama, osobito ženama koje surađuju s Knjižnicom ili osobnim prijateljicama djelatnika Knjižnice. Milana Vuković Runjić, Mirela Španjol Marković, Bruno Šimleša, Želimir Periš, Marina Vujčić, Ivana Plechinger, Alis Marić, Bruna Oberan, Jelena Radan, Meri Jaman i Anita Valo (Meritas), Sandra Bagarić i Darko Domitrović dosad su se kao posebno odabrani gosti, u ugodnoj i opuštenoj atmosferi, predstavili ženama i gošćama Knjižnice te zajedno s njima obilježili taj datum.

S knjigom po svijetu

S knjigom po svijetu program je kojim Gradska knjižnica Požega obilježava Svjetski dan kulturne raznolikosti za dijalog i razvoj (21. svibnja), a pokrenula ga je s ciljem poticanja interesa za otkrivanje i upoznavanje drugih kultura, kao i razvijanje pozitivnog stava prema njima među članovima zajednice. Program uključuje putopisna predavanja, predstavljanja knjiga putopisa, edukacijsku radionicu za djecu te izložbu putopisnih knjiga s ciljem promicanja putopisne književnosti. Namijenjen je svim građanima zainteresiranima za kulturu i književnost te uključuje suradnju s lokalnim školama organizacijom radionice za djecu koja tako imaju priliku učiti o kulturnoj raznolikosti, povijesti i običajima raznih kultura i usvojiti temeljne vrijednosti inkluzivnog društva.

Voditeljica: Ivana Redkin, informatorica na Odjelu književnosti

Više o programu saznaj na poveznici!

Umjetnost

Umjetnik u meni

Program Umjetnik u meni obuhvaća likovne radionice koje se održavaju u dva ciklusa, s ciljem popularizacije umjetnosti i pružanja stručne pomoći pri odabiru studija. U svakom ciklusu sudjeluju polaznici koji pokazuju interes za neku od grana likovne umjetnosti. Svatko ima priliku istražiti u kojem je području najuspješniji, a program preostalih radnih sati kreira se za pojedince unutar radne grupe. Likovne radionice namijenjene su srednjoškolskim umjetničkim dušama koje se žele okušati u upoznavanju s tehnikama i materijalima, učenju i usavršavanju likovnog jezika te razvijanju kreativnog mišljenja u uređenim prostorima Knjižnice. Jedinstvena Galerija Tunel prikladan je i osobito ugodan atelijer za mlade umjetničke nade te, uz moderno uređenu Galeriju svjetlosti, izložbeni prostor koji omogućava predstavljanje stvaralačkog rada.

U uvodnom dijelu programa istražuju se crtež i mogućnosti izraza, a otkrivaju se i predispozicije te afiniteti svakog polaznika. Potom slijede crteži antičkih portreta po gipsanim odljevima, pri čemu će se polaznici okušati u crtanju studije i prepoznavanju zlatnog reza, a program je usmjeren i na osnove perspektive te prostorne kompozicije, vježbe vizualne memorije, istraživanje strukture i teksture u crtežu.

Voditeljica: Tatjana Kostanjević, akademska kiparica

Ako želiš preispitati svoje afinitete, provjeriti predznanje i vještine, rasti i razvijati se u području likovnih umjetnosti, taj je ciklus radionica tvoj program!

Prijaviti se možeš osobno na Odjelu za mlade i multimediju, na e-mail omm@gkpz.hr ili na broj 099 524 83 68.

Avantura: Umjetnost.

Tjedni program za odrasle Avantura: Umjetnost. stručna je edukacija s naglaskom na teoriji i povijesti umjetnosti te praktičnom radu koja se provodi s ciljem promicanja umjetnosti, poticanja interesa za umjetnost i cjeloživotnog učenja odraslih te osiguravanja kvalitetnog sadržaja za osobe zainteresirane za umjetnost.

Ostvaruje se u obliku stručnih predavanja s elementima radionice koja uključuju upoznavanje s osnovnom likovnom terminologijom i analizu umjetničkih djela. Na taj način polaznici dobivaju dublji uvid u umjetničko stvaralaštvo te im se pruža mogućnost razumijevanja i dubljeg doživljaja umjetničkog djela.

Umjetnost je avantura samo ako joj se otvorimo i dopustimo da nas dotakne. Tad nastupa osjećaj radosti, spoznaja smisla postojanja ljepote i ružnoće i doživljaj koji nas uvjerava da smo osvojili svijet. Dopusti joj da te ispuni, zaroni u dubine boja, linija, oblika i zakorači s nama u avanturu!

Voditeljica: Vera Ćuže-Abramović, prof. likovne umjetnosti

Prijaviti se možeš osobno na Centralnom posudbenom i Info pultu u prizemlju Knjižnice, na e-mail vera.cuze.abramovic1@gmail.com ili na broj 099 214 24 08.

Suradnja s lokalnim umjetnicima

Gradska knjižnica Požega partner je lokalnim umjetnicima u razvoju i prezentaciji njihova umjetničkog rada jer nudi mogućnost izlaganja na Galeriji svjetlosti i u Galeriji Tunel. Pored toga, koncept programa Otvoreni atelje, koji omogućava rad na umjetničkom djelu u prostoru Galerije Tunel, također predstavlja oblik partnerstva Knjižnice i umjetnika jer umjetniku pruža konkretan kontakt s građanima, građanima kontakt s umjetnikom i njegovim djelom u nastajanju, a Knjižnici jedinstven program poticanja stvaranja i promidžbe umjetnosti kao takve.

Zainteresirani se umjetnici za dodatne informacije mogu javiti na e-mail info@gkpz.hr.

Otvoreni atelje

U suvremeno uređenoj Gradskoj knjižnici Požega galerijski su prostori izvrsna prilika za ostvarivanje suradnje s lokalnim umjetnicima. Nudeći mogućnost stvaranja umjetničkih djela u radnom vremenu Knjižnice, jedinstveni prostor prostrane Galerije Tunel postaje ugodan i inspirativan atelijer požeških umjetnika. Takva otvorenost prema publici građanima našeg grada pruža uvid u cjelokupan proces nastanka umjetničkog djela, uvodi ih u dojmljivu atmosferu kreativnosti i pokazuje im snagu tihog govora umjetnosti. Na taj način program Otvoreni atelje umjetniku omogućava kontakt s građanima, građanima kontakt s umjetnikom i njegovim djelom u nastajanju, a Knjižnici jedinstven program poticanja stvaranja i popularizacije umjetnosti.

Zainteresirani se umjetnici za dodatne informacije mogu javiti na e-mail info@gkpz.hr.

Glazba

Glazbeni program

Prostorni kapaciteti moderno opremljene Knjižnice nude i brojne mogućnosti za ostvarivanje glazbenog programa, koji se temelji na suradnji s lokalnim i nacionalnim glazbenim umjetnicima te ih istovremeno promovira. Prostranost, funkcionalnost i iznimno kvalitetna prostorna akustika čine našu Galeriju svjetlosti izvrsnim mjestom za održavanje glazbenih nastupa. Osim reprodukcije čistog zvuka, stvaranju posebnog ugođaja doprinosi staklena krovna konstrukcija koja omogućava održavanje proba i koncerata pod vedrim nebom. Svoje mjesto pod suncem u Knjižnici mogu pronaći i profesionalci i amateri.

Ljubitelji dobrih stihova, nota, riffova i beatova, zaplovite s nama glazbenim prostranstvima!

Film

Utorkom dokumentarno

Program Utorkom dokumentarno održava se u suradnji s međunarodnom organizacijom KineDok od 2016. godine. Ostvaruje se kao tromjesečni filmski ciklus kreativnih dokumentaraca, tematski i sadržajno usmjerenih na stvarne događaje i osobe. Najuvjerljivijim prikazima zbilje i ljudskog života taj te program utorkom postupno uvodi u svijet novije europske produkcije.

Povedi ekipu, pridruži nam se na projekcijama, opusti se i uživaj u filmskim minutama!

Fotografija

Camera Aurea

Kako bi popularizirala fotografiju kao umjetnost te s ciljem poticanja kreativnog izražavanja, promocije zavičajnog umjetničkog stvaralaštva i obogaćivanja kulturne ponude grada Požege Izložbenim programom Knjižnice, Gradska knjižnica Požega raspisala je fotonatječaj Camera Aurea za punoljetne fotografe s prebivalištem u Požeško-slavonskoj županiji. Nakon provedenog natječaja Prosudbeno povjerenstvo odabire najkvalitetnije radove jednog autora koji se predstavlja na samostalnoj izložbi u okviru Izložbenog programa Gradske knjižnice Požega. 

Prijavi se i pokaži talent predstavljen tvojim objektivom!

Voditeljice: Dijana Klarić, voditeljica Znanstvenog i studijskog odjela

Više o natječaju pročitaj na poveznici.

Edukacije

Vođena igraonica

Vođena igraonica namijenjena je djeci u dobi od četiri do šest godina koja ne pohađaju institucionalizirane oblike odgoja, poput dječjeg vrtića. Redovna je tjedna aktivnost koja se, pod stručnim vodstvom odgojiteljica – knjižničarki, održava svakog utorka i petka od 17 do 18 sati. Budući da je usklađena s Kurikulumom za rani i predškolski odgoj i obrazovanje, u prvom je redu usmjerena na poticanje znatiželje, razvijanje istraživačkih vještina i mašte, socijalni i emocionalni razvoj te ima važnu ulogu u poticanju i jačanju temeljnih kompetencija cjeloživotnog učenja. Edukacija se temelji na provođenju raznovrsnih igara tijekom kojih djeca uče i istražuju svijet oko sebe.

U Vođenoj se igraonici organiziraju:

  • igre po pravilima
  • igre uloga
  • dramske igre
  • istraživačke igre
  • igre riječima
  • igre fantazije
  • igre objektima.

Voditeljice: Snježana Poljak i Đurđica Kopunić, knjižničarke i odgojiteljice

Roditelji na mjesečnoj razini, uz uplatu, mogu prijaviti djecu osobno na Dječjem odjelu, na e-mail djecji.odjel@gkpz.hr ili na broj 099 436 05 32.

TIM

TIM je redovna tjedna aktivnost za djecu osnovnoškolskog uzrasta. Program koji se održava svake srijede u radnom vremenu Knjižnice, pod stručnim vodstvom odgojiteljica – knjižničarki, obuhvaća niz tematskih radionica usmjerenih na modeliranje, pletenje i izrađivanje raznovrsnih predmeta poput ukrasnih posuda i nakita, stabla od aluminijske folije i lavande od vune. Osim mandala, tangrama i glagoljice, objedinjuje razne teme kojima se obilježavaju važni dani u godini poput Dana planeta Zemlje, Valentinova te Svjetskog dana knjige i autorskih prava.

Voditeljice: Snježana Poljak i Đurđica Kopunić, knjižničarke i odgojiteljice

Učiti kako učiti

Ciklus Učiti kako učiti obuhvaća sedam radionica za učenike viših razreda osnovne škole. Radionice usmjerene na zanimljive aktivnosti, organizaciju i raznovrsne metode učenja održavaju se prema dogovoru s grupom.

Edukacija je namijenjena osnovnoškolcima koji još uvijek:

  • ne shvaćaju važnost učenja
  • nisu zainteresirani za stjecanje znanja i sposobnosti
  • imaju poteškoća s organizacijom
  • nisu razvili svoj stil učenja
  • mogu postići bolje rezultate, ali ne znaju na koji način.

Osim savladavanja teorijskog i praktičnog dijela o aktivnostima učenja, učenici imaju priliku prepoznati i osvijestiti vlastite probleme u učenju, istražiti svoje sposobnosti i oblikovati pozitivan stav prema učenju. Na zajedničkim susretima očekuju ih i nova poznanstva, suradnja s vršnjacima, usavršavanje komunikacijskih vještina te razvoj kritičkog i kreativnog mišljenja!

Popis radionica:

  1. Učenje – što i zašto?
  2. (M)učenje
  3. Ne pitaj se mogu li, nego kako ću
  4. Tko želi, naći će način
  5. Želim. Mogu. Hoću. Jesam!
  6. Zavirimo u izvore znanja
  7. Kako stojim s učenjem?

Voditeljica: Mirna Obradović, prof. hrvatskog jezika i pedagoginja

Svi zainteresirani osnovnoškolci viših razreda mogu se prijaviti na e-mail mirna.obradovic@gkpz.hr ili na broj 092 135 36 28.

Generacija Z

S ciljem promicanja knjižničnih usluga i programa među studentskom populacijom, pružanja podrške studentima u procesu učenja i obrazovanja, njihova osnaživanja u području medijske pismenosti i uključivanja u organizaciju knjižničnih programa, ali i poticanja usvajanja socijalnih i humanističkih vrijednosti među srednjoškolcima, Gradska knjižnica Požega pokrenula je program Generacija Z koji se sastoji od raznih aktivnosti za studente i srednjoškolce.

Osim stručno vođenih obilazaka zgrade Gradske knjižnice Požega s naglaskom na upoznavanju s prostorom Knjižnice, njezinim uslugama i programima, koji se organiziraju za razne skupine studenata, u sklopu programa redovito se održavaju i sastanci Studentskog kluba u Knjižnici koji je pokrenut s ciljem međusobne razmjene iskustava i znanja, poticanja volonterskog rada, planiranja i realizacije novih knjižničnih programa te usavršavanja vještina potrebnih za javni nastup. Takvi sastanci rezultirali su organizacijom nekoliko novih programa u Knjižnici koje su pokrenuli studenti. Program također podrazumijeva i održavanje stručnih predavanja o medijskoj pismenosti za studente te pedagoških radionica za srednjoškolce.

Voditeljica: Mirna Obradović, prof. hrvatskog jezika i pedagoginja

Svi zainteresirani studenti mogu se javiti na e-mail mirna.obradovic@gkpz.hr ili na broj 092 135 36 28.

Znanjem do zdravlja

Serijom predavanja u okviru programa Znanjem do zdravlja odgovara se na najčešća pitanja o tjelesnom, mentalnom i emocionalnom zdravlju. Budući da je zdravlje ključna komponenta kvalitete života, Gradska knjižnica Požega tromjesečnim ciklusom predavanja zdravstveno obrazuje svoje građane pomažući im da prepoznaju, razumiju i usvoje zdrav način života izbjegavajući pritom navike koje bi mogle naštetiti njihovu zdravlju.

Besplatna predavanja za odrasle održavaju stručnjaci iz područja medicine, nutricionizma, psihologije i komunikologije te srodnih znanosti. Dođi, poslušaj poučna i korisna predavanja te usvoji zdrave životne navike! 

Voditeljica: Dijana Klarić, voditeljica Znanstvenog i studijskog odjela

Poticanje čitanja

Pričaonica

Pričaonica je redovna aktivnost namijenjena djeci u dobi od četiri do šest godina, a održava se svakog četvrtka od 17 do 18 sati. U središtu je programa odabrana priča praćena igrom i kreativnim stvaranjem s ciljem poticanja ljubavi prema čitanju te druženja s knjigom, što pozitivno djeluje na razvijanje čitateljskih navika, vještina slušanja i govornih sposobnosti te djetetov kognitivni i socijalno-emocionalni razvoj.

Voditeljice: Snježana Poljak i Đurđica Kopunić, knjižničarke i odgojiteljice

Roditelji mogu prijaviti djecu osobno na Dječjem odjelu, na e-mail djecji.odjel@gkpz.hr ili na broj 099 436 05 32.

Igraonica za bebe

Igraonica za bebe dio je obiteljskog programa Knjižnice namijenjen bebama, djeci u dobi do tri godine i njihovim roditeljima. Održava se, prema dogovoru, jednog ponedjeljka u mjesecu od 17 do 18 sati. Podrazumijeva obradu određene teme sa stajališta pedijatrije i pedagogije te djetetovu interakciju s roditeljima, slobodnu igru i kretanje u prostoru Igraonice, a provodi se s ciljem razvijanja ljubavi prema knjizi od najranije dobi te poticanja općeg razvoja svih djetetovih potencijala.

Voditeljice: Đurđica Kopunić, knjižničarka i odgojiteljica; i Andrea Šimić Klarić, pedijatrica

Roditelji mogu prijaviti djecu osobno na Dječjem odjelu, na e-mail djurdjica.kopunic@gkpz.hr ili na broj 099 436 05 32.

Čitateljski klub Knjigoljupci

Čitateljski klub Knjigoljupci okuplja mlađe osnovnoškolce, u dobi od sedam do deset godina. Prema dogovoru, jednog ponedjeljka u mjesecu od 18 do 19 sati pod stručnim vodstvom odvijaju se zajednička druženja obilježena raznim aktivnostima kojima se djecu nastoji potaknuti na razvijanje čitateljskih interesa, navika i kvalitetno provođenje slobodnog vremena te ih usmjeriti na putu od čitača do čitatelja.

Voditeljica: Martina Hamzić, knjižničarka i odgojiteljica

Svi zainteresirani Knjigoljupcima se mogu pridružiti osobnom prijavom na Odjelu za mlade i multimediju, prijavom na e-mail martina.hamzic@gkpz.hr ili na broj 099 524 83 68.

Čitateljski klub Čita

Čitateljski klub Čita namijenjen je starijim osnovnoškolcima, od 11 do 14 godina, kojima su zajedničke želja za razmjenom čitateljskih dojmova s vršnjacima i druženjem te ljubav prema pisanoj riječi. Članovi Kluba sastaju se, prema dogovoru, jednog ponedjeljka u mjesecu od 19 do 20 sati. Uz stručno vodstvo, susreti su poticajni za usavršavanje čitateljskih kompetencija, razvoj kritičkog mišljenja i savladavanje čitanja s razumijevanjem.

Voditeljica: Snježana Poljak, knjižničarka i odgojiteljica

Čitaj i pridruži se tom čitateljskom klubu osobnom prijavom na Dječjem odjelu, prijavom na e-mail snjezana.poljak@gkpz.hr ili na broj 099 436 05 32.

Čitateljski klub ČČ – Čitam&Čilam

Čitateljski klub ČČ – Čitam&Čilam okuplja srednjoškolce koji, sastajući se jednom mjesečno, u opuštenoj i prijateljskoj atmosferi razgovaraju o pročitanim knjigama i njihovim raznovrsnim temama, kritički ih sagledavaju, povezuju i razmjenjuju ideje te se druže razvijajući čitateljsku pismenost. Teme sastanaka obično su aktualne, bliske srednjoškolcima ili povezane s obilježavanjem važnih dana u godini, a knjige za čitanje nerijetko predlažu i same članice.

Voditeljica: Mirna Obradović, prof. hrvatskog jezika i pedagoginja

Čitaj, čilaj i uživaj! Učlaniti se možeš prijavom na e-mail mirna.obradovic@gkpz.hr ili na broj 092 135 36 28.

Čitateljski klub Lectoria

Čitateljski klub Lectoria namijenjen je odraslima koje povezuju čitateljska strast i želja za razmjenom dojmova, kritika o pročitanim knjigama i preporuka te druženjem. Klub je nazvan po prvom čitateljskom društvu u Požegi osnovanom 1845. godine pod nazivom Lectoria societas. Pod stručnim vodstvom članovi Kluba jednom mjesečno, prema dogovoru, razgovaraju o pročitanim književnim djelima razmjenjujući čitateljska iskustva i mišljenja, što je poticajno za njihov intelektualni, socijalni i emocionalni razvoj.

Voditeljice: Vlasta Peći Marčetić, dipl. knjižničarka; Mirjana Franculić, dipl. knjižničarka

Pridruži im se prijavom na e-mail vlasta.pecimarcetic@gkpz.hr ili mirjana.franculic@gkpz.hr ili na broj 099 393 02 24!

Čitateljski klub za umirovljenike

Čitateljski klub za umirovljenike pod vodstvom Mirjane Bajić, umirovljene profesorice hrvatskog jezika i volonterke Knjižnice, okuplja osobe treće životne dobi koje su ujedno i zaljubljenici u književnost. Članovi se prema dogovoru sastaju, druže, razgovaraju, razmjenjuju dojmove o pročitanim djelima i svoja čitateljska iskustva, a Klub ima i važnu socijalnu dimenziju okupljajući osobe slične dobi i interesa, pri čemu im se omogućava kvalitetno provođenje vremena, otkrivanje drukčijeg mišljenja i nove literature te ostvarivanje dijaloga.

Voditeljica: Mirjana Bajić, prof. hrvatskog jezika

Prijaviti se možeš osobno na Centralnom posudbenom i Info pultu u prizemlju Knjižnice, na e-mail info@gkpz.hr ili na broj 099 214 24 08.

Čitamo.

Online platforma na Facebooku i Instagramu pod nazivom Čitamo. okuplja ljubitelje knjiga koji svojim videopreporukama s drugima dijele dojmove o pročitanim djelima. Tu možeš pronaći videopreporuke određenih naslova i dobiti poticaj za čitanje, a možeš i samostalno snimiti preporuku omiljenog naslova – pravo mjesto za sve koji vole čitati, žele drugima prenijeti svoje čitateljsko iskustvo ili dobiti inspiraciju za novo čitanje!

E-knjiga za 54+

Program upoznavanja s online okruženjem za čitanje pod nazivom E-knjiga za 54+ namijenjen je osobama starije životne dobi, a termini održavanja određuju se prema dogovoru s grupom. Na taj način korisnici kojima je suvremena informacijska tehnologija manje poznata dobivaju priliku naučiti se koristiti e-knjigom. Edukacija obuhvaća sve korake potrebne za uživanje u iskustvu e-čitanja: preuzimanje aplikacija za posudbu e-knjige, ulazak u online katalog pomoću PIN-a i broja iskaznice, pretraživanje baze e-knjiga, odabir željenog naslova, posudbu i povrat. E-čitaj!

Voditeljica programa: Bernarda Pirović, mag. cult.

Prijaviti se možeš na e-mail odjel.knjizevnosti@gkpz.hr ili na broj 099 436 05 31.

Najčitatelj

Povodom tradicionalnog godišnjeg programa Najčitatelj Gradska knjižnica Požega nagrađuje najvjernije članove organizacijom svečane dodjele nagrada u mjesecu darivanja, prosincu. Program se održava od 2006. godine, a nagrade se dodjeljuju u više kategorija. Knjižnica na taj način osobito potiče korisnike svih dobnih skupina, od najranije do treće životne dobi, na aktivno korištenje knjižničnim fondom i uslugama, razvoj kulture čitanja i ljubavi prema pisanoj riječi te promovira vrijednost knjige i čitanja.

Besplatan upis

Raznovrsnim aktivnostima Knjižnica nastoji potaknuti djecu raznih dobnih skupina na čitanje i korištenje uslugama Knjižnice. Program besplatnog upisa namijenjen je bebama s područja grada Požege te učenicima prvih razreda osnovnih i srednjih škola na području Požeško-slavonske županije, a Knjižnica na taj način posebnu pozornost posvećuje najmlađim korisnicima, učenicima koji započinju formalno obrazovanje i onima koji prelaze iz osnovnoškolskih ustanova u srednjoškolske. Dakle, ideja je programa potaknuti čitanje od najranije dobi te vratiti interes učenika za knjigu i knjižnicu koji se ubrzano smanjuje nakon završetka osnovne škole. Besplatan upis za bebe dar je Grada Požege, a osim besplatnog upisa, program za učenike prvih razreda obuhvaća i organizirani posjet te obilazak Knjižnice, upoznavanje s njezinim odjelima, prostorima, fondom, uslugama i programima.

Znanost

Kriptografija za djecu

Program Kriptografija za djecu usmjeren na upoznavanje s tradicionalnim i suvremenim kriptografskim sustavima te načinima šifriranja i dešifriranja namijenjen je starijim osnovnoškolcima koji pohađaju šesti, sedmi ili osmi razred. Ciljevi su poticanje kritičkog promišljanja i kognitivnih potencijala, usvajanje i razvijanje novih vještina te kvalitetno provođenje slobodnog vremena u Knjižnici. 

Program obuhvaća algoritam rada te zadatke za šifriranje i dešifriranje, a polaznici uče i o algoritmu izrade sigurnijih šifri kojima se koristimo u svakodnevnom životu, o suvremenim kriptografskim sustavima i o tome zašto ih je teško „probiti“. Priključi se, saznaj nešto novo i kvalitetno provedi slobodno vrijeme u svojoj Knjižnici!

Voditelj: Hrvoje Humski, profesor informatike

Svi zainteresirani osnovnoškolci mogu se prijaviti osobno na Odjelu za mlade i multimediju, na e-mail omm@gkpz.hr ili na broj 099 524 83 68.

Zabava

Lego-klub

Lego-klub entuzijastima raznih dobnih skupina koji su ujedno ljubitelji Lego-kocaka omogućava razvijanje suradničkih i komunikacijskih vještina, sposobnosti zaključivanja i koncentracije te poticanje kreativnosti i logičkog razmišljanja. Članovi sudjeluju u Lego-maratonu, akciji timskog slaganja Lego-setova koja traje nekoliko dana, a zbog velikog interesa u Gradskoj knjižnici Požega osnovani su Lego-klub za osnovnoškolce, Lego-klub za odrasle i Obiteljski Lego-klub.

Voditeljice Lego-klubova: Martina Hamzić i Anamaria Štefanac, knjižničarke; Snježana Poljak i Đurđica Kopunić, knjižničarke i odgojiteljice

Osnovnoškolci i odrasli ljubitelji Lego-kocaka za sudjelovanje u Lego-maratonu mogu se prijaviti osobno na Odjelu za mlade i multimediju, na e-mail omm@gkpz.hr ili na broj 099 524 83 68, a u Obiteljski Lego-klub može se učlaniti osobno na Dječjem odjelu, na e-mail djecji.odjel@gkpz.hr ili na broj 099 436 05 32.

Izložbe

Izložbe fotonatječaja Camera Aurea

U okviru Izložbenog programa Knjižnice Gradska knjižnica Požega svake godine organizira i financira samostalnu izložbu fotografija odabranog autora iz Požeško-slavonske županije čiji su radovi u okviru fotonatječaja Camera Aurea odabrani kao najkvalitetniji. Fotografije postavljene u sklopu izložbe bira Prosudbeno povjerenstvo u dogovoru i suradnji s autorom. Na taj način Knjižnica promovira fotografe s područja Požeško-slavonske županije te obogaćuje kulturnu ponudu grada Požege.

Izložbeni program

Suvremeno uređena Knjižnica, zahvaljujući prikladnom galerijsko-izložbenom prostoru, ima mogućnost novih oblika djelovanja. Kako bi proširila svoju djelatnost i obogatila ponudu kulturnih sadržaja u zajednici, Knjižnica osobito njeguje galerijsku djelatnost ostvarivanjem izložbenog programa na Galeriji svjetlosti i u Galeriji Tunel. Aktivnim provođenjem programa Knjižnica ti nudi umjetnička djela i neposredan uvid u stvaralački rad umjetnika, a umjetniku daje mogućnost predstavljanja i promocije svojeg rada te izravne komunikacije s publikom. Osim vlastitih programa, Knjižnica je otvorena i za suradnju u predstavljanju lokalnih i nacionalnih umjetnika nudeći mogućnost izložbe njihovih radova. Svojim galerijskim prostorima i popratnim programima Knjižnica znatno doprinosi kvaliteti umjetničkog života grada i okolice.